Antropopresja. Chociaż może być zarówno pozytywna, jak i negatywna, to ogólnie w ludzkiej świadomości figuruje jako negatywny wpływ człowieka na środowisko naturalne. Jak bardzo zmieniony jest świat dookoła nas ręką człowieka, można się przekonać porównując z rzeczywistością mapy potencjalnej roślinności naturalnej.
Potencjalna roślinność naturalna
Przez termin ten rozumie się istnienie stadium klimaksowego zbiorowiska roślinnego w danych warunkach siedliskowych, na kształtowanie którego nie miała wpływu ani antropopresja, ani negatywne zjawiska naturalne. Trudno to sobie wyobrazić po ponad 150 latach od rozpoczęcia ery przemysłowej, z zanieczyszczeniem powietrza, kwaśnymi deszczami, wycinką drzew pod zabudowę i uprawy, a także gospodarkę leśną opartą w dużej mierze o sosnę i świerk. Niemniej w 1995 roku , w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, powstało opracowanie kartograficzne potencjalnej roślinności naturalnej Polski.
Autorem mapy 'Potencjalnej roślinności naturalnej Polski' jest znany, poprzez swoje dzieła praktycznie wszystkim przyrodnikom, prof. dr hab. Jan Marek Matuszkiewicz, wybitny botanik, biogeograf i fitosocjolog oraz jego współpracownicy.
Teoria kontra rzeczywistość
To co widzicie na zdjęciu powyżej to zgodnie z opisem z Banku Danych o Lasach - tabela poniżej, bór mieszany świeży BMśw, lecz zniekształcony (Z1). Sugerując się opisem i fotografią można zaryzykować stwierdzenie, że jest to forma zbliżona do zbiorowiska jakim jest subatlantycki bór sosnowy świeży (Leucobryo-Pinetum).
Źrodło: Bank Danych o Lasach |
Jak widać powyżej w borze tym dominuje niemal stuletnia sosna zwyczajna, której miejscami towarzyszą dąb szypułkowy, brzoza brodawkowata i topola osika. Lokalizację adresu leśnego omawianego lasu przedstawia poniższa mapa:
Źrodło: Bank Danych o Lasach |
Tymczasem, gdy porówna się lokalizację z informacjami zawartymi na arkuszu C1 mapy potencjalnej roślinności naturalnej okazuje się, że w tym miejscu powinien rosnąć jako stadium klimaksowe, oznaczony nurem 10, grąd środkowoeuropejski, odmiana śląsko-wielkopolska, forma niżowa, seria uboga (Galio-Carpinetum), wyglądający jak na zdjęciu poniżej:
Autor: Przykuta [GFDL lub CC BY-SA 3.0], Wikimedia Commons |
Zaskakujące prawda? Zachęcam Was, drodzy czytelnicy do własnych poszukiwań. Można się bardzo zdziwić :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz